Veverky z Daskabátu

Kroužek Mladých Myslivců

Kontakt:

Vedoucí kroužku:
Zdeňka Chodilová
Daskabát 50, 779 00, Olomouc
tel: 777 632 491
veverkyzdaskabatu@seznam.cz
Kateřina Piková
Daskabát 195, 779 00 Olomouc
tel: 736 628 453
Jaromír Chodil
Daskabát 50, 779 00 Olomouc
tel: 739 490 480

VEVERKY NA VÝSTAVĚ

Dne 15. 6. 2013 jsme se vydali na chovatelskou přehlídku a výstavu trofejí v honitbách VLS ČR Heřmánky LS Potštát. Ráno nás probudilo hezké počasí, které nás provázelo po celý den. Sraz jsme měli u obecního úřadu v Daskabátě, odkud vyjely čtyři auta se 13 dětmi. Cesta trvala asi půl hodiny, zaparkovali jsme na veliké louce, která se rychle zaplňovala přijíždějícími auty. Vydali jsme se kousek pěšky lesem a cestou jsme s dětmi poznávali rostliny a květiny.

Na začátku výstavy zaujala děti vojenská technika, neodolali jsme a prohlédli si tank a bojové vozidlo pěchoty. Chtěli jsme tu strávit více času, ale přijeli jsme hlavně kvůli prohlídce trofejí a kráse přírody. Rozdělili jsme se na malé skupinky, abychom si mohly vše dobře prohlédnout. Prošli jsme si stánky, kde byly vystaveny myslivecké doplňky a oblečení, a také ruční výrobky ze shozů, např. hodiny, světla, stoly, židle a jiné.

Došli jsme k hlavní základně areálu výstavy, která byla nádherně připravená na prostorné louce. S dětmi jsme si prohlédli trofeje jelení, srnčí, dančí a mufloní, a také nalezené shozy jelení zvěře, které byly rozdělené do tří věkových kategorií. Je hezké slyšet z úst malých dětí, jak popisují mysliveckou mluvou vystavené trofeje. Bylo vidět, že je to opravdu zajímá. Četly, kde se zvěř ulovila, jak je stará a kolik má bodů, potěšilo je, že je z naší a okolní honitby. Byli jsme rádi, že při tak velkém počtu návštěvníků jsme se potkali a pozdravili se známými myslivosti, např. s ředitelem VLS Lipník nad Bečvou Ing. Petrem Skočdolole, který je jedním ze sponzorů našeho kroužku.

Chvíli odpočinku jsme strávili při kopečkové zmrzlině v chládku stromů na lavičkách a probrali s dětmi čerstvé zážitky z výstavy. Děti si ukazovaly drobnosti, co obdržely u některých stánků, přívěsky vyrobené z nábojnic a různé plakáty.

Po přestávce jsme se přesunuli na druhou část výstavy, kde se konala přehlídka chovatelských koní. Velice nás zaujalo, s jakou přesností koně jezdí s vozy a jakou sílu mají při práci v lese. Děti se svezly koňským spřežením na voze po celém areálu výstavy.

A co na závěr, výstava se opravdu podařila. Děti odjížděly spokojené plné dojmů a zážitků. Nejlepší je učení volnou formou, kdy se děti nemusí do ničeho nutit. Velká výhoda byla v tom, že se konala ve volné přírodě, a to je pro návštěvu dětí ideální, kdy se v klidu mohou proběhnout, vše si prohlédnout a nikoho nerušit.

,,Myslivosti zdar“, manželé Chodilovi, vedoucí kroužku Veverky.