Veverky z Daskabátu

Kroužek Mladých Myslivců

Kontakt:

Vedoucí kroužku:
Zdeňka Chodilová
Daskabát 50, 779 00, Olomouc
tel: 777 632 491
veverkyzdaskabatu@seznam.cz
Kateřina Piková
Daskabát 195, 779 00 Olomouc
tel: 736 628 453
Jaromír Chodil
Daskabát 50, 779 00 Olomouc
tel: 739 490 480

VEVERKY na honě

Dne 1.12.2012 v naší obci Daskabát pořádalo HS hon na drobnou zvěř a naše Veverky se mohly zúčastnit.

Po domluvě s předsedou Jiřím Šubrtem, jsme se sešli s dětmi na louce, kde měli myslivci nástup. Sraz jsme měli o něco dříve, abychom si řekli, jak vypadají nástupy, kde mají stát honci, trubači, střelci a předseda honu. Veverky stály opodál a pozorně naslouchaly, co vše říká předseda a vedoucí honu, a jak bude hon probíhat, co se bude střílet a kolik bude lečí. Samozřejmě účast na honu pro děti není možná, ale na výřad jsme se zase sešli. Děti mohly zhlédnout, jak se klade zvěř na výřadu, na který bok a v jakém pořadí a celý ceremoniál. Na závěr honu nás předseda pozval na poslední leč, která se konala v místní hospůdce U Matýska.

Děti přišly i s rodiči kolem 17.00 hodiny. Mohly ochutnat místní zvěřinové speciality – guláš, pečeného divočáka se zelím, klobásky a tlačenku. Také se mohly zúčastnit zvěřinové tomboly, která byla hojně bohatá na druhy zvěře jako laň, divoké prase, zajíc, kačer a kachna divoká, bažant a slepice a další zajímavé ceny.

U kačerů si prohlédly kačírky a porovnaly si velikostně kachnu s kačerem a hlavně zbarvení. U bažantů je zajímal klín a zbarvení slepice s bažantem. Zajícům jsme počítali zaječí vousy, z kterých se dělají zaječí štětky za klobouk, kdy je možné z jednoho zajíce použít pouze 4 až 6 vousů. U divočáka si prohlédly zbraně ( páráky a klektáky) a zkoumaly hřbetní osiny, z kterých se dělají také štětky za klobouk.Také si pozorně prohlédly paspárky a spárky. Pro děti to bylo velmi fascinující, že mohou vidět a sáhnout si na zvěř, o které jsme si hodně povídali. Každé dítě si chtělo odnést alespoň nějaké pírko ze zvěře. Vysvětlila jsem jim, ať dávají pozor, kdo vyhraje kačera nebo bažanta a potom můžou poprosit hosty, jestli by si mohly nějaké pírko vytrhnout. Tombola začala být zajímavá, když děti s rodiči začaly vyhrávat, každé dítě si odneslo nějakou výhru. Divoké prase vyhrála Lucinka a laň Vojta, byli to první ceny a děti měly velikánskou radost.

Na závěr chci poděkovat myslivcům, že se Veverky mohly zúčastnit a zhlédnout alespoň částečně zvyky honu.

Lovu zdar Zdeňka, Jarek a Veverky z Daskabátu